Szukaj na tym blogu

niedziela, 1 listopada 2009

ROBERT KUBICA 10. W GP ABU ZABI i 14. W SEZONIE 2009 - FORMUŁA 1

10. lokatę wyjeździł Robert Kubica w ostatnim wyścigu Formuły 1 sezonu 2009 w Grand Prix Abu Zabi. Tym samym po raz ostatni reprezentował barwy BMW Sauber F1 Team.55 okrążeń 5,54-kilometrowego toru F1 na sztucznej wyspie Yas najszybciej i po raz pierwszy w historii tego toru pokonał Sebastian Vettel, przed kolegą z teamu Red Bull - Markiem Webberem i już mistrzem świata F1 2009 - Jensonem Buttonem (jego team Brawn GP-Mercedes zwyciężył w klasyfikacji konstruktorów).

Co ciekawe, kierowcy bolidów ścigali się po raz pierwszy za dnia i nocą, bo wyścig rozpoczął się o godz. 17 czasu lokalnego (14 w Polsce).

Przed GP Kubica znał tor w Abu Zabi tylko z oficjalnych prezentacji, internetu, i z symulacji komputerowych. Fizycznie przejechał się po nim po raz pierwszy podczas treningów i kwalifikacji. Stwierdził wówczas, że to równa szansa dla każdego z kierowców i teamów F1.

W przeciwieństwie Vettela, który dowiózł wysokie Pole Position do mety, Kubica spadł o 3 miejsca. Błędna okazała się taktyka na 3 tankowania.

Zwycięstem Vettel zapewnił sobie tytuł wicemistrza świata, wyprzedzając w ostatniej chwili w klasyfikacji kierowców kolegę Buttona - Rubensa Barrichello. Ubiegłoroczny mistrz - Lewis Hamilton nawet nie skończył GP Abu Zabi. Po 20. okrążeniu zjechał do boksu sygnalizując kłopoty techniczne i zrezygnował z dalszej jazdy. Sezon 2009 skończył na 5. pozycji.
Kubica z 17. punktami zakończył sezon F1 na 14. pozycji (na 25 sklasyfikowanych kierowców).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty