film > fpff 2011
W sobotę 11 czerwca poznaliśmy werdykt Jury 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę główną FPFF w Gdyni - Złote Lwy zdobył Essential Killing Jerzego Skolimowskiego.
Platynowe Lwy dostali Tadeusz Konwicki i Roman Polański (obaj nieobecni na gali). Srebrne Lwy odebrał Jan Komasa za Salę Samobójców. Nagrodę Publiczności - Klakiera dostała Róża Wojciecha Smarzowskiego (film oklaskowano po projekcji ponad 5 minut).
Nagrody specjalne Jury przyznało filmowi Młyn i Krzyż Lecha Majewskiego oraz Czarnemu Czwartkowi Antoniego Krauzego za - tu uzasadnienie - wyjątkowy wkład w pielęgnowanie narodowej świadomości i za wyjątkowo osobistą nutę w kinie dotykającym wydarzeń historycznych.
Przyznano również nagrody dla najlepszych aktorów - za pierwszoplanową rolę męską Marcinowi Dorocińskiemu (Róża) i pierwszoplanową rolę kobiecą Romie Gąsiorowskiej (Ki). Za role drugoplanowe nagrody otrzymali Marian Dziędziel (Kret) i Gabriela Muskała (Wymyk). Za debiut aktorski nagrodę otrzymała Katarzyna Zawadzka (W imieniu diabła).
Lista filmów Konkursu Głównego 36. FPFF
Filmowa rekonstrukcja tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w czwartek 17 grudnia 1970 roku w Gdyni. Czas trwania filmu 105 min
Historia ostatniego okresu życia awanturniczego pseudo-mesjasza Jakuba Franka, który ucieka z osiemnastowiecznej Polski do Wiednia. Czas trwania filmu 102 min.
Nie wiemy, czy jest bojownikiem Al-Kaidy, czy niewinnym człowiekiem, który znalazł się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Czas trwania 85 min.
Druga wojna światowa, Włochy. W położonym z dala od świata palazzo rozpoczyna się dramat miłości zdrady i zazdrości. Dwóch braci - starszy to żonaty z Niemką prawnik, młodszy oficer faszystowskiej armii. Młodszy nawiązuje romans z żoną brata. Zazdrosny małżonek szuka zemsty i zostaje zabity przez kochanków. Czas trwania 62 min.
Główna bohaterka – Ki nie zgadza się na ograniczenia jakie narzuca jej zajmowanie się własnym dzieckiem. Czas trwania 98 min.
Trzydziestoletni Paweł razem z ojcem Zygmuntem, zajmuje się importem używanej odzieży z północnej Francji do Polski. Czas trwania 108 min.
Film jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Czas trwania 90 min.
Film inspirowany książką "Młyn i Krzyż", Michaela Gibsona, krytyka sztuki i światowej sławy eksperta malarstwa flamandzkiego, w której splata on pasję Chrystusa z pasją Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów w 1564 roku - tym samym w którym Pieter Bruegel namalował swoje arydzieło "Droga na Kalwarię". Czas trwania 96 min.
Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Czas trwania 90 min.
Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy - i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. "Ona" zaczepia go w sieci. Czas trwania 117 min.Platynowe Lwy dostali Tadeusz Konwicki i Roman Polański (obaj nieobecni na gali). Srebrne Lwy odebrał Jan Komasa za Salę Samobójców. Nagrodę Publiczności - Klakiera dostała Róża Wojciecha Smarzowskiego (film oklaskowano po projekcji ponad 5 minut).
Nagrody specjalne Jury przyznało filmowi Młyn i Krzyż Lecha Majewskiego oraz Czarnemu Czwartkowi Antoniego Krauzego za - tu uzasadnienie - wyjątkowy wkład w pielęgnowanie narodowej świadomości i za wyjątkowo osobistą nutę w kinie dotykającym wydarzeń historycznych.
Przyznano również nagrody dla najlepszych aktorów - za pierwszoplanową rolę męską Marcinowi Dorocińskiemu (Róża) i pierwszoplanową rolę kobiecą Romie Gąsiorowskiej (Ki). Za role drugoplanowe nagrody otrzymali Marian Dziędziel (Kret) i Gabriela Muskała (Wymyk). Za debiut aktorski nagrodę otrzymała Katarzyna Zawadzka (W imieniu diabła).
Pozostałe nagrody indywidualne:
- Jerzy Skolimowski za reżyserię (Essential Killing)
- Janusz Margański i Greg Zglinski za scenariusz (Wymyk)
- za debiut lub drugi film ex aequo Bartosz Konopka (Lęk wysokości) i Greg Zglinski (Wymyk)
- Adam Sikora za zdjęcia (Essential Killing)
- Paweł Mykietyn za muzykę (Essential Killing)
- Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za scenografię (Młyn i krzyż)
- za dźwięk ex aequo Bartosz Putkiewicz (Sala samobójców) oraz Lech Majewski i Zbigniew Malecki (Młyn i krzyż)
- Reka Lemehenyi i Maciej Pawliński za montaż (Essential Killing)
- Dorota Roqueplo za kostiumy (Sala samobójców oraz Młyn i krzyż)
- Janusz Kaleja za charakteryzację (Lęk wysokości)
Lista filmów Konkursu Głównego 36. FPFF
- Czarny Czwartek Janek Wiśniewski padł, reżyseria Antoni Krauze
- Daas, reżyseria Adrian Panek
- Essential Killing, reżyseria Jerzy Skolimowski
- Italiani, reżyseria Łukasz Barczyk
- Ki, reżyseria Leszek Dawid
- Kret, reżyseria Rafael Lewandowski
- Lęk wysokości, reżyseria Bartosz Konopka
- Młyn i Krzyż, reżyseria Lech Majewski
- Róża, reżyseria Wojciech Smarzowski
- Sala samobójców, reżyseria Jan Komasa
- W imieniu diabła, reżyseria Barbara Sass-Zdort
- Wymyk, reżyseria Greg Zglinski
Najlepszy film 36. FPFF w Gdyni? Nagroda główna dla... Laureaci, nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Już w sobotę.
Złote Lwy dla najlepszego filmu oraz nagrodę indywidualną w kategorii reżyseria odebrał Jerzy Skolimowski za film "Essential Killing".
OdpowiedzUsuńJury 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznało następujące nagrody:
WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla najlepszego filmu "Essential Killing" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego
WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla producentów najlepszego filmu "Essential Killing" - Ewy Piaskowskiej i Jerzego Skolimowskiego
NAGRODA "SREBRNE LWY" dla filmu "Sala samobójców" w reżyserii Jana Komasy
NAGRODA "SREBRNE LWY" dla producenta filmu "Sala samobójców" - Jerzego Kapuścińskiego
NAGRODA SPECJALNA JURY dla filmu "Młyn i Krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego
NAGRODY INDYWIDUALNE:
- dla Jerzego Skolimowskiego za reżyserię filmu "Essential Killing"
- dla Janusza Margańskiego i Grega Zglinskiego za scenariusz filmu "Wymyk"
- za debiut lub drugi film ex aequo dla Bartosza Konopki za film "Lęk wysokości"
dla Grega Zglinskiego za film "Wymyk"
- dla Romy Gąsiorowskiej za główną rolę kobiecą w filmie "Ki"
- dla Marcina Dorocińskiego za główną rolę męską w filmie "Róża"
- dla Katarzyny Zawadzkiej za debiut aktorski w filmie "W imieniu diabła"
- dla Adama Sikory za zdjęcia do filmu "Essential Killing"
- dla Pawła Mykietyna za muzykę do filmu "Essential Killing"
- dla Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego za scenografię do filmu "Młyn i Krzyż"
- dla Gabrieli Muskała za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Wymyk"
- dla Mariana Dziędziela za drugoplanową rolę męską w filmie "Kret"
- za dźwięk ex aequo dla Bartosza Putkiewicza ("Sala samobójców")
dla Lecha Majewskiego i Zbigniewa Maleckiego ("Młyn i Krzyż")
- dla Reka Lemehenyi i Macieja Pawlińskiego za montaż filmu "Essential Killing"
- dla Doroty Roqueplo za kostiumy do filmu "Sala samobójców" i "Młyn i Krzyż"
- dla Janusza Kaleja za charakteryzację do filmu "Lęk wysokości"
WYRÓŻNIENIE JURY za film Antoniego Krauzego "Czarny Czwartek" za wyjątkowy wkład w pielęgnowanie narodowej świadomości i za wyjątkowo osobistą nutę w kinie dotykającym wydarzeń historycznych.