Szukaj na tym blogu

wtorek, 21 czerwca 2011

WROCŁAW WYBRANY JEDNOGŁOŚNIE EUROPEJSKĄ STOLICĄ KULTURY 2016 | ESK2026Wrocław zdobył największe uznanie międzynarodowego 13-osobowego jury w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016 i to on będzie reprezentował wszystko co najlepsze w lokalnej, regionalnej i polskiej kulturze w Anno Domini 2016. W polu pozostały Gdańsk, Katowice, Lublin i Warszawa. Wrocław dostał wszystkie trzynaście głosów komisarzy selekcyjnych. Informację o rozstrzygnięciu konkursu podano o godz. 16.14 w Starej Pomarańczarni Parku Łazienkowskiego w Warszawie.
Co oznacza tytuł dla miasta nad Odrą? - Więcej niż co roku koncertów i imprez. Tańszy dostęp do kultury dla wszystkich - powiedział prof. Adam Chmielewski, szef Instytucji Kultury Wrocław 2016.

To jednak nie koniec wymogów związanych z ESK2016. Komisja Selekcyjna przygotuje teraz raport z oceną programów wszystkich miast i sugestią nominowania Wrocławia do tytułu ESK dla władz Polski i Komisji Europejskiej. Te informują Parlament Europejski, Radę Ministrów Europy, Komisję i Komitet Regionów na cztery lata przed rozpoczęciem obchodów. Na podstawie opinii uchwalonej przez europosłów i komisji selekcyjnej Rada UE wyznaczy nominowany Wrocław na ESK2016 najpóźniej w połowie 2012 roku.

W tym czasie Wrocław musi wciąż potwierdzać swoją "wysoką formę kulturalną" zanim dostanie nagrodę Komisji Europejskiej im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro. Na ręce wrocławskich instytucji kulturalnych patrzeć będzie, ale i wspierać specjalna 7-osobowa komisja monitorująco-doradcza złożona z przedstawicieli instytucji UE.

Komisja monitorująco-doradcza spotyka się dwukrotnie - na 2 lata i 8 miesięcy przed rozpoczęciem obchodów ESK 2016 (wówczas zapada decyzja o przyznaniu nagrody KE).

Zobacz jak się promował Wrocław i inne miasta w konkursie ESK 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty