Szukaj na tym blogu

piątek, 23 stycznia 2009

GRY WOJENNE - DOKUMENT O PUŁKOWNIKU-AGENCIE RYSZARDZIE KUKLIŃSKIM

O najsłynniejszym po Hansie J-23 Kloss'ie agencie Polski - Ryszardzie Kuklińskim - znowu głośno. To za sprawą filmu dokumentalnego GRY WOJENNE reżyserii Dariusza Jabłońskiego. Obraz o pułkowniku o pseudonimie Jack Strong, który pracując w sztabie generalnym Ludowego Wojska Polskiego w latach 1972-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego.


Zapowiedź GIER WOJENNYCH

W GRACH WOJENNYCH słyszymy opinie o pułkowniku z ust jego przełożonych np. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka, czy Jerzego Urbana oraz obraz Kuklińskiego oczami jego współpracowników z CIA. Poznajemy poszukiwania prawdy przez dokumentalistę o człowieku, którego władze PRL skazały na śmierć za ujawnienie tajemnic Układu Warszawskiego (na podstawie jednego, jedynego artykułu w amerykańskim Newsweeku) i dezercję. W filmie zobaczyć np. można szlochającego szefa komórki CIA w Warszawie z lat 1980-81. Oglądamy akcję propagandową rozkręconą w amerykańskiej prasie przez Urbana, która miała zdyskredytować pułkownika. W końcu towarzyszymy reżyserowi w załatwianiu formalności przewiezienia prochów Kuklińskiego do ojczyzny.


Materiał telewizyjny o Ryszardzie Kuklińskim (3'40")

GIER WOJENNYCH Kukliński nigdy nie widział (chociaż wielokrotnie spotykał się z Jabłońskim) - zmarł tydzień przed rozpoczęciem produkcji, 11 lutego 2004 r, nagle...

Niespodziewanie zginęli również 2. synowie pułkownika - jeden w łódce na morzu latem 2004 r., drugi po potrąceniu przez samochód kilka miesięcy później... Żaden z rozmówców nie odpowiedział na pytanie, czy była to zemsta zlecona lub inspirowana przez następczynię KGB - FSB.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty