Szukaj na tym blogu

piątek, 13 sierpnia 2010

MACY GRAY I MARIANNE FAITHFULL NA 30-LECIU SOLIDARNOŚCI - STOCZNIA GDAŃSK, 31.8.2010


Tutaj: relacja video z 31 sierpnia 2010:
Macy Gray, Marianne Faithfull, Rufus Wainwright i inni na scenie w Stoczni Gdańskiej (video x7)


Długo czarne chmury wisiały nad obchodami 30 rocznicy powstania Solidarności - Sierpnia '80. Brak wsparcie pieniężnego z Warszawy, brak zakontraktowanych artystów, niechęć TVP do transmisji uroczystości (ostatecznie telewidzowie zobaczyć będą mogli jedynie zjazd rocznicowy związkowców w Gdyni) i odwoływane przyjazdy uczestników uroczystości z powodów zdrowotnych nie sprzyjały dobrej prasie rocznicy. Wszystko zmierza jednak ku szczęśliwemu eventowi. Na koncercie 31 sierpnia wystąpią wokalistki Macy Gray z USA i Marianne Faithfull z Wielkiej Brytanii oraz Rufus Wainwright z USA, Kayah, a także utalentowany 15-latek Jan Lisiecki z Kanady.Poza występem dwóch znanych i utalentowanych wokalistek odbędzie się multimedialny teatralno-taneczno-pirotechniczno-muzyczno-laserowy spektakl w reżyserii słynnego reżysera Roberta Wilsona pt. "Solidarność. Twój anioł wolność ma na imię". W spektaklu wezmą udział również m.in. aktorzy Krystyna Janda i Jerzy Radziwiłowicz, którzy odczytywać będą prozę i poezję wybraną przez Wiesławę Szymborską, francuska trupa Groupe F z pokazem "Akrobacji Ognistych Aniołów" (pokażą kilometrowy półokrąg ze sztucznych ogni). Być może zjawią się Lou Red i Bono - jeśli pozwoli im zdrowie.

Widowisko Wilsona potrwa ok. 2 godzin. Podzielone zostało na prolog i tematyczne akty: "walka",
"pokój", "wolność", "sens męczeństwa", "kobiety Solidarności", "uniwersalizm polskiego doświadczenia" i "wybicie się na wolność". Podczas ich odgrywania na telebimach puszczane będą video prezentacje o ruchu Solidarności.


Solidarność w Warszawie
5 września w 400-metrowej hali na terenie Huty ArcelorMittal Warszawa odbędzie się rocznicowa impreza pt "2xStrajk". Zaprezentowane zostaną wówczas film dokumentalny "Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet" w reżyserii Andrzeja Wajdy o wydarzeniach Sierpnia 1980 z ilustracją muzyczną kompozytora muzyki filmowej Michała Lorenca oraz spektakl muzyczny "21" w wykonaniu pokolenia postkomunistycznego, w reżyserii Jarosława Stańka i Jerzego Jana Połońskiego.


Widowisko na 30-lecie Solidarności - Stocznia Gdańsk 2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty