Szukaj na tym blogu

wtorek, 12 stycznia 2010

PASZPORTY POLITYKI 2009 - LAUREACI, GALA 12.1.2010

logo paszporty polityki
Od 1993 roku tygodnik POLITYKA nagradza artystów PASZPORTAMI POLITYKI. Na gali, która odbyła się we wtorek 12 stycznia 2009 w Sali Kongresowej w Warszawie nagrodzono 8 osób. Honorowym gościem gali był Jerzy Buzek (przewodniczący PE).

Kreator kultury 2009
Paweł Althamer
Nagroda specjalna „Polityki” za wytrwałe i konsekwentne udowadnianie, że sztuka może dziać się zawsze i wszędzie. Za włączanie do sztuki nowych obszarów i wciąganie tam ludzi, którzy wcześniej nie wiedzieli, że są artystami. Za zaskakiwanie, prowokowanie do myślenia i walkę ze schematami oraz za przypominanie, że sztuka to nie tylko piękno, ale też mądrość i dobro.

Muzyka popularna 2009
L.U.C. (Łukasz Rostkowski)
Nagroda za album „39/89 Zrozumieć Polskę” (słuchowisko historyczno-muzyczne). Za intelektualny i artystyczny trud zrozumienia Polski bez ideologicznych podpowiedzi.

39/89 L.U.C. w Gdańsku - 11.11.2009

Nominowani: Gaba Kulka, L.U.C. (Łukasz Rostkowski), Pustki


Mirosław Pęczak


Muzyka poważna 2009
Barbara Wysocka
Nagroda za wystawienie „Zagłady domu Usherów” Philipa Glassa w Operze Narodowej. Za błyskotliwy debiut reżyserski, wykazujący zdolność widzenia muzyki i słyszenia teatru.

Barbara Wysocka (1978) - aktorka (Agnieszka w "8 dniu tygodnia"; Ola Billewiczówna w "Trylogii"; Judyta w "Księdzu Marku"; Arycja w "Fedrze"; Kasandra w "Odprawie posłów greckich"; Ifigenia w "Ifigenii nowej tragedii"; Antonina Wielikanowa w "Księdze Rodzaju 2"); reżyser ("Klątwa" Wyspiańskiego; "Pijacy" Bohomolca - Teatr Stary w Krakowie + "Kaspar" Petera Handke'go - Wrocławski Teatr Współczesny + "Opera dokumentalna o Okrągłym Stole" Tadeusza Waleckiego - Instytut Teatralny + "Zagłada domu Usherów" Philipa Glassa - Opera Narodowa w Warszawie).

Nominowani: Krzysztof Urbański, Barbara Wysocka, Marcin Zdunik


Dorota Szwarcman


Sztuki wizualne 2009
Karol Radziszewski
Nagroda za odwagę i nowatorstwo w prezentacji sztuki na wystawie „Siusiu w torcik” w warszawskiej Zachęcie. Za ciekawe poszukiwania w sztuce, za różnorodność dokonań i konsekwentną postawę artystyczną, wyrażaną we wszystkim, czego się podejmuje.

Nominowani: Anna Konik, Karol Radziszewski, The Krasnals


Piotr Sarzyński


Film 2009
Borys Lankosz
Nagroda za film „Rewers”, najlepszy debiut nie tylko ostatniego roku. Za nowe spojrzenie na historię Polski, bez patosu i uproszczonych ocen. Za wyrafinowane poczucie humoru oraz świetną pracę z aktorami.

Nominowani: Marcin Koszałka, Borys Lankosz, Xawery Żuławski


Zdzisław Pietrasik


Film 2009
Xawery Żuławski
Nagroda za film „Wojna polsko-ruska”, ekranizację autorską i odkrywczą, a zarazem bliską duchowi powieściowego oryginału. Za dzieło wirtuozerskie formalnie, inteligentne, zabawne i skłaniające do myślenia.


Teatr 2009
Sandra Korzeniak
Nagroda za rolę Marilyn Monroe w spektaklu „Persona. Tryptyk/Marilyn” w reż. Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Za kreację, która na nowo ustanawia kategorie aktorskiej prawdy i fałszu.

Nominowani: Michał Borczuch, Sandra Korzeniak, Barbara Wysocka


Aneta Kyzioł


Literatura 2009
Piotr Paziński
Nagroda za „Pensjonat”, powieść piękną i liryczną, wskrzeszającą świat, który znikł bezpowrotnie. Za debiut, który przekonuje, jak mocno i ciekawie brzmi głos trzeciego pokolenia po Holocauście.

Nominowani
: Jacek Dukaj, Agnieszka Drotkiewicz, Piotr Paziński

Justyna Sobolewska

Zobacz: POLITYKA.PL/PASZPORTY

2 komentarze:

  1. Gratulacje. LUC wymiata :)

    OdpowiedzUsuń
  2. no nieźle L.U.C. na gali fiknął koziołka wchodząc na scenę

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty