Szukaj na tym blogu

czwartek, 29 października 2009

SMUDA ZAMIAST MAJEWSKIEGO TRENEREM REPREZENTACJI POLSKI - NADZIEJA KIBICÓW?

Franciszek Smuda zastąpił Stefana Majewskiego na stanowisku trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej. O objęciu stanowiska przez trenera, mającego opinię utalentowanego mówiło się już po zwolnieniu Leo Beenhakkera, ale swój czas musiał widać dostać Majewski. Dwie szanse zmarnował (przegrane mecze o awans na mundial 2010 w RPA z Czechami i Słowacją) więc PZPN powierzył kierowanie reprezentacją Smudzie.


Lech Poznań w Pucharze UEFA 2008/09.
Największy sukces polskiej piłki klubowej.


Ten 61-letni najpierw piłkarz, a następnie trener przygodę z piłką zaczął w 1962 roku w barwach Unii Racibórz. Potem wyemigrował do USA i reprezentował tamtejsze zespoły niższych lig Soccera. W 1982 roku zakończył karierę w niemieckim VfR Coburg. Tam zdobył pierwsze szlify trenerskie, które ćwiczył do 1988 roku. W 1993 roku wrócił do Polski i objął Stal Mielec. Najbardziej jednak zapisał się w pamięci kibiców polskiej piłki doprowadzeniem Widzewa Łódź do rozgrywek grupowych Ligi Mistrzów w sezonie 1996/1997 i Lecha Poznań do 1/16 Pucharu UEFA w sezonie 2008/2009 (odpadł z rozgrywek po dramatycznym dwumeczu z Udinese Calcio).


Smuda o reprezentacji na dwa dni przed ogłoszeniem nominacji.

Tuż po otrzymaniu telefonu od prezesa PZPN - Grzegorza Laty trener Smuda oświadczył, że jeszcze w czwartek pomyśli, kto zagra w jego kadrze. Czy szanse dostaną ulubieńcy, Beenhakkera, "odkrycia" Majewskiego, czy powstanie grupa Smudy? Zobaczymy w czasie przygotowań do meczy towarzyskich, które czekają polską reprezentację, "w zamian" spotkań eliminacyjnych do Euro 2012 w Polsce i Ukrainie. Pierwszy mecz z Rumunią, 14 listopada w Warszawie.
Trenerem reprezentacji Smuda zostanie oficjalnie od 15 grudnia.

Trenerskie trofea Smudy
  • 3 - mistrzostwa Polski;
  • 3 - 3. miejsca w ekstraklasie;
  • 1 - Puchary Polski;
  • 10 - mecze w Lidze Mistrzów (eliminacje i grupowe);
  • 12 - mecze w Pucharze UEFA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty