Szukaj na tym blogu

piątek, 26 czerwca 2009

ZMARŁ MICHAEL JACKSON [*]


RIP Michael Jackson 1958-2009.

jacksonNYTimes.com

Micheal Jackson (50 l.), król muzyki POP nie żyje. Zmarł w czwartek, 25 czerwca o godzinie 13:07 czasu strefy pacyficznej (= 23:26 naszego czasu). Powodem śmierci było wstrzymanie akcji serca.

Jackson w ciągu ponad 40-letniej kariery muzycznej sprzedał 750 milionów albumów. Zdobył 13 nagród Grammy.

Showman - przygodę z showbiznesem zaczął w rodzinnym zespole The Jackson 5. Karierę solową rozpoczął w 1979 roku, pierwszy album Off the Wall przeszedł bez echa, za to Thriller (wyszedł 1.12.1982) postawił go na piedestale. Longplay dotychczas sprzedał się w ilości ok. 108 mln kopii. To na klipie do "Billy Jean" z tej płyty po raz pierwszy zobaczyliśmy moonwalk Michaela (w wolnym tłumaczeniu - księżycowy taniec).

Człowiek - Jackson zagrał jeden jedyny koncert w Polsce, w Warszawie (Bemowo, 23.9.1996 r.). Odwiedził też warszawski dom dziecka. Osoby, które się z nim wówczas spotkały, m.in. prezydencka para Kwaśniewskich, mówią: "niezwykle wrażliwy i nieśmiały, w kontakcie osobistym bardzo wycofany, niepewny siebie, sprawiał wrażenie "zagubionego dziecka", bardzo sympatyczny, nie było w nim żadnego gwiazdorstwa, była w nim wielka wrażliwość i wielkie kompleksy". Jackson pytał maluchy dlaczego tu trafiły, co się stało. Pytał opiekunów.

Kontrowersyjny - jego obsesja upiększenia się i wybielenia - seria operacji plastycznych - wyryła na nim tragiczne piętno i uczyniła pośmiewiskiem. Obecnie jednak chirurgia plastyczna gwiazd muzyki i telewizji to norma - wszyscy powtarzają, że Jackson był po prostu pionierem.

Multiartysta - pojawił się na kinowym/telewizyjnym ekranie w 6. produkcjach, m.in. Faceci w Czerni II, Moonwalker, Czarnoksiężnik z Krainy Oz.

Infantylny - zamieszkał w Neverland Ranch pod Santa Barbara w Kaliforni, nawiązującym do piotrusiowej Krainy Nibylandii. Za długi musiał ja odsprzedać. Tam miało dochodzić do molestowania nieletnich chłopców - jednak przestępstwa nigdy M.J.-owi nie udowodniono. Jego żona stwierdziła, że bardzo kochał swoje dzieci - Michaela Josepha Jacksona "Prince" Juniora, Paris Michael Katherine Jackson oraz Prince'a Michaela Josepha "Blanket" Jacksona II.


Pogrzeb
W hali World Staples Center w LA uczestniczyło podczas "kameralnego" pożegnania 20 tys. fanów króla pop. Setki tysięcy koczowały przed halą, miliardy (chcąc - niechcąc) śledziły relację telewizyjną. Ciało Jacksona złożono w zamówionej specjalnie trumnie obitej złotem i kamieniami oraz na odleżynowym materacu... Podczas uroczystości wystąpili m.in. Mariah Carey, Jennifer Hudson i Usher. Magic Johnson, były gwiazdor koszykówki z LA Lakers wspominał nagranie teledysku wspólnie z MJ. Gwiazda Lakersów - Kobie Bryant - rozpływał się w pochwałach wobec zmarłego.Córeczka Paris powiedziała że MJ był najlepszym tatą. (zobacz klip)


Dyskografia króla:
(zarówno w The Jackson 5 jak i solo)
 • Got to Be There - 1971;
 • Ben z 1972 r.;
 • Music and Me (1973r.);
 • Forever, Michael - 1975;
 • Off the Wall (1979);
 • Thriller - 1982 r.;
 • Bad (1987 r.);
 • Dangerous z 1991;
 • HIStory (1995);
 • Blood on the Dance Floor (HIStory in the Mix) - 1997 r.;
 • Invincible (2001 r.);
 • Number Ones z 2003 r.
Kultowy Thriller doczekał się musicalu na 25. rocznicę powstania.

Więcej:
Los Angeles Times - Michael Jackson is dead

Michael Jackson DEAD at 50 DUE TO HEART ATTACK (Braking News) OFFICIAL FOX NEWS (HD)

MICHAEL JACKSON DEAD at 50 DUE to CARDIAC ARREST (1958-2009)


śmierć Jacksona, pogrzeb jecksona, majkel dżekson, atak serca, michel jakson umarł, micheal


Jeden z najsłynniejszych utworów Jackson - Billy Jean.

6 komentarzy:

 1. Każdy na jego miejscu byłby niezrównoważony,a conajmniej dziwny.Życie dało mu sławę i bogactwo,a w zamian zabrało szczęście...

  OdpowiedzUsuń
 2. jedyny i niepowtarzalny

  OdpowiedzUsuń
 3. zawsze wzbudzający emocje

  OdpowiedzUsuń
 4. najbardziej jest mi zal jego corce:(

  OdpowiedzUsuń
 5. piekny i kochany

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo smutno ze on zamrł:(

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty