Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 27 kwietnia 2009

MFKN OFF PLUS CAMERA - nagrody rozdane - 17-26.04.2009, KRAKÓW

La Nana, The Messenger, Wojna polsko-ruska, Bike life, 5 minut, Kontakt TVN24: o trąbie powietrznej i GrinPiss to produkcje nagrodzone podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego - Off Plus Camera 2009 w Krakowie. Krakowski festiwal nazywany jest polskim Sundance (największy festiwal kina niezależnego w USA powołany do życia 25 lat temu), a w tegorocznej edycji twórcy Sundance aktywnie wspomogli krakowiaków, do tego jednym z jurorów był John Cooper, dyrektor programowy i szef amerykańskiego festiwalu.

Źródło. www.offpluscamera.com

W międzyczasie festiwalowych wykładów, paneli dyskusyjnych i spotkań z gwiazdami Off-u można było obejrzeć 233 konkursowe filmy, nakręcone telefonami komórkowymi lub amatorskimi kamerami cyfrowymi i kilkadziesiąt produkcji zagranicznych z Europy (głównie Francja, Hiszpania, Belgia i Włochy) i innych kontynentów (USA). Impreza na szczęście trwała półtora tygodnia - 17-26 kwietnia, więc był czas zapoznać się z większością produkcji. Off Plus Camera to unikatowy festiwal, bo pozwala zapoznać się z kinem niedostępnym na co dzień w multipleksach i szerokim mainstreamie filmowym. Czekamy zatem na przyszłoroczną edycję festiwalu.


Nagrodzona La Nana (zapowiedź kinowa).

Krakowska Nagroda Filmowa i 100 tys. dolarów oraz promesę na 1 mln zł na kolejną produkcję otrzymał Sebastian Silva, reżyser filmu La Nana.
Oren Moverman otrzymał 10 000 dolarów i statuetkę Polski Noble Filmowy (dziennikarzy branżowych) za The Messenger.
Wojnę polsko-ruską w reżyserii Xawerego Żuławskiego jako najlepszy film Off Plus Camera'09 wybrała publiczność festiwalowa - 10 tys. dolarów nagrody.
W kategorii Bierzcie i Kręćcie nagrodzono: Bike life, Jana Kuhna (Grand Prix Plus i 3 tys. USD), 5 minut, Michała Wieliszewskiego otrzymało nagrodę specjalną Cinemax (+ 3 tys. dolarów). W konkursie Wydarzenie: Kontakt TVN24 nagrodzono film Sławomira Danielskiego, o trąbie powietrznej, która przewraca autokar zespołu Śląsk, a dziennikarze Faktów RMF FM nagrodzili film pt. GrinPiss w reż. Adama Walendy.


Bajka o uczuciach - inny krótki metraż nagrodzonego Walendy.

Galę finałową Off Plus Camera '09 zakończyła projekcja Psa andaluzyjskiego - autorstwa Luisa Bunuela i Salvadora Dali - do którego na żywo improwizował jazzman Leszek Możdżer.


Pies andaluzyjski Dali i Bunuela, do którego improwizował Możdżer.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty