Szukaj na tym blogu

niedziela, 8 marca 2009

ZAMACH NA GEN. SIKORSKIEGO - EKRANIZACJA KATASTROFY NA GIBRALTARZE - 3.04.2009

Zastrzelony, uduszony, otruty, zabity w zaplanowanym zamachu w samolocie, zginął przez przypadkowy, niefortunny splot wydarzeń - generał Sikorski i tajemnica jego śmierci wciąż porusza miliony. Fabularyzowany dokument produkcji TVN - GENERAŁ - ZAMACH NA GIBRALTARZE - przedstawia prywatne śledztwo historyka-publicysty Dariusza Baliszewskiego. Jak się okazuje odmienne w trakcie i końcowych tezach z ustaleniami Instytutu Pamięci Narodowej, które w styczniu dokonało ekshumacji i ekspertyzy sądowej zwłoka Sikorskiego.


Zapowiedź filmu

Spiskowa teoria dziejów w sprawie śmierci generała Sikorskiego zahacza o zaangażowanie sił specjalnych Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego. Obu stronom, dogadującym się w sprawie sojuszu antyhitlerowskiego, było nie na rękę rozpowszechnianie informacji o Zbrodni Katyńskiej, świeżo co odkrytej przez nacierające na Sowietów wojska hitlerowskie.

Brytyjskie akta wywiadu w tej sprawie są wciąż tajne, a wojskowe część polskich badaczy uznaje sie za "niekompetentne". Ciało generała badano w stanie kompletnej "dewastacji" - pozostały zaledwie kości (sprawa dla bohaterów znanego, amerykańskiego serialu telewizyjnego?!). Pilot samolotu, w którym zginął Sikorski i jego współpracownicy, wyszedł z katastrofy bez draśnięcia.

Relacje bliskich generała, generała Andersa, brytyjskiego gubernatora Gibraltaru Macfarlana - do których dotarł Baliszewski, i które stały się bazą TVN-owskiej produkcji - opisują ówczesne wydarzenia inaczej. Jak? Będzie sie można przekonać 3 kwietnia, gdy na ekrany wejdzie Generał - Zamach na Gibraltarze.

Film nie dociera (niestety) do prawdy, ale rzuca inne światło na gibraltarski zamach, który zmienił bieg polskiej historii...

W rolę Sikorskiego wcielił się Krzysztof Pieczyński, jego córkę i najbliższą współpracowniczkę Zofię (nota bene nigdy nie odnalezioną) zagrała Kamila Baar, Marcin Bosak wcielił się w rolę adiutanta Józefa Ponikiewskiego, a gubernatora Macfarlena zagrał Jerzy Grałek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty