Szukaj na tym blogu

niedziela, 15 lutego 2009

ANDRZEJ WAJDA NAGRODZONY ZA TATARAK - 59. FESTIWAL BERLINALE

Andrzej Wajda nagrodzony za TATARAK według Jarosława Iwaszkiewicza podczas 59. BERLINALE - Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Wajda dostał nagrodę im. Alfreda Bauera (założyciela festiwalu) dla reżysera, którzy wyznacza nowe perspektywy sztuki filmowej. Złotego Niedźwiedzia 59. Berlinali dostał peruwiański THE MILK OF SORROW.


Janda o TATARAKU Wajdy

Mistrz nagrodę zadedykował Krystynie Jandzie, której niezwykle osobiste monologi z pamiętnika Zapiski Ostatnie wplecione zostały w inscenizację opowiadania TATARAK. Fabularny film - rozgrywający się kilkanaście lat po zakończeniu wojny opowiada o Marcie, żonie lekarza z małego miasteczka, u której mąż stwierdza raka płuc, ale decyduje, że na razie jej o tym nie powie - Wajda umiejętnie połączył z dokumentalnym niemalże opisem emocji i przeżyć Krystyny Jandy, która pochowała na początku 2008 roku swojego męża Edwarda Kłosińskiego - operatora filmowego, zmarłego na raka płuc

Jury Berlinale zauważyło niepospolitość i nietypowość obrazu Wajdy. Film bowiem nie wpisuje się w kanony kina popularnego. Czy to jedna z tych produkcji filmowych, które warto zobaczyć w 2009 roku?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty